Κυριακή 28 Ιουνίου 2020

Η Λιντς ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 39ης αγωνιστικής στο Έλαντ Ρόουντ.

Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα θριάμβευσε με σκορ 3-0 και βρίσκεται πια μίνη στην κορυφή με 74 βαθμούς, αφήνοντας στη 2η θέση τη Γουεστ Μπρομ.

Η Λιντς πέτυχε από ένα γκολ στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων, με τον Μπάμφορντ στο 10ο λεπτό και τον Αλιόσκι στο 56΄, απέναντι στη Φούλαμ που ήταν καλή μόνο στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα που είχε τις ευκαιρίες με Νοκάρτ και Μίτροβιτς να ισοφαρίσει.

Η επανάληψη ήταν ένας μονόλογος για τη Λιντς που καθάρισε εύκολα το ντέρμπι, με το γκολ του Αλιόσκι όπως προείπαμε (είχε περάσει ως αλλαγή στο 46΄), ενώ εκπληκτικό ήταν το τρίτο γκολ και σε δημιουργία (Πάμπλο Ερναντες) και σε εκτέλεση από τον Τζακ Χάρισον.

Αυτή ήταν η 4η σερί εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Μπιέλσα, ενώ οι Λονδρέζοι, ηττήθηκαν μακριά από το «Κρέιβεν Κότατζ» για πρώτη φορά μετά από 7 αγώνες.