Πέμπτη 9 Αυγούστου 2018

Η πιο επιθετική Λιντς του τελευταίου ενός έτους!

Από τον Σεπτέμβρη του 2017 είχε να παρουσιάσει η Λιντς τόσο επιθετική διάθεση και ν' απειλήσει τόσε φορές την αντίπαλη εστία, όσο το έκανε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Στόουκ για την πρώτη αγωνιστική του νέου πρωταθλήματος της Τσάμπιονσιπ!

Η τρομερή ατμόσφαιρα από το sold out στο «Έλαντ Ρόουντ», η... κάψα του κόσμου για την ομάδα και η νοοτροπία του Μαρσέλο Μπιέλσα στο πάγκο, διαμόρφωσαν ένα σκηνικό που ήταν ιδανικό για τα «παγώνια», το απόγευμα της Κυριακής.

Στη νίκη με σκορ 3-1 επί των «πότερς», η Λιντς είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο μέρος και σε αυτά τα 45 λεπτά είχε 4 τελικές στην αντίπαλη εστία, επίδοση που καλύτερη είχε να παρουσιαστεί από τον Σεπτέμβρη του 2017, με τις 6 προσπάθειες κόντρα στη Μπέρτον στις 9/9.

Παράλληλα, αξίζει να σημειωθεί πως ο Μπάρι Ντάγκλας, με την ασίστ στο τελευταίο γκολ του Κούπερ για το 3-1, συνέχισε από εκεί που σταμάτησε την περασμένη αγωνιστική περίοδο, όταν με τη φανέλα της Γουλβς μοιράστηκε το βραβείο του πρώτου σε ασίστ, μαζί με τον Σνόντγκρας της Άστον Βίλα, έχοντας αμφότεροι «σερβίρει» 14 τέρματα.