Δευτέρα 24 Δεκεμβρίου 2018

Σπουδαία ανατροπή της Λιντς

Με εκπληκτική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο η Λιντς μετέτρεψε το εις βάρος της 2-0 σε 2-3, πήρε τρίποντο στο Βίλα Παρκ και κράτησε δική της την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Τσάμπιονσιπ.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιεστικοί και αποτελεσματικοί στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Δημιούργησαν δύο φάσεις τις οποίες και αξιοποίησαν ανοίγοντας το σκορ με τον Έιμπραχαμ στο 5' και διαμορφώνοντας το 2-0 με τον Χούριχεϊν στο 17'.

Στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Μπιέλσα πίεσαν και απώλεσαν ευκαιρίες με τους Κλιτς και Αλιόσκι για να σημειώσουν γκολ πριν την ανάπαυλα.

Ότι έχτιζε η Άστον Βίλα μέχρι το 55' το γκρέμισε σε 6 λεπτά.

Ο νεαρός Κλαρκ ήρθε από τον πάγκο για να μειώσει σε 2-1 με το πρώτο γκολ της καριέρας του, ενώ στο 61ο λεπτό ο Γιάνσον νίκησε όλους τους αντιπάλους του στον αέρα σημειώνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρουφ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Λιντς πέτυχε την 6η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και υποχρέωσε την Άστον Βίλα σε ήττα μετά από 7 αγωνιστικές.